Zastosowanie oświetlenia awaryjnego

Praktycznie w każdym budynku istnieją instalacje, które mają zapewnić bezpieczną ewakuację osób w nim znajdujących się podczas awarii. W tym celu zarządcy budynków postępują zgodnie z wytycznymi prawa. Różnego rodzaju ustawy oraz rozporządzenia narzucają rozwiązania w kwestiach związanych z bezpieczeństwem. Jedną z takich newralgicznych kwestii jest oświetlenie.

Diody elektroluminescencyjne są energooszczędne

oświetlenie awaryjne LEDZarządca budynku musi zapewnić, że w momencie wystąpienia awarii zapewni dopływ energii elektrycznej przez czas wymagany do ewakuacji osób znajdujących się w budynku. W tym celu stosuje się różne dodatkowe źródła energii takie jak na przykład agregaty prądotwórcze. Żeby zminimalizować pobór energii urządzeń wykonawczych, które wskazują drogę ewakuacji coraz częściej jest stosowane oświetlenie awaryjne LED. Jeśli chodzi o diody LED jest to wynalazek w pewien sposób przełomowy. Diody takie charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami jeśli chodzi o trwałość oraz energooszczędność. W związku z tym są one powszechnie stosowane wszędzie tam, gdzie należy zapewnić odpowiedni strumień świetlny w połączeniu z niskim zapotrzebowanie na pobór prądu. Oświetlenie LED ma jeszcze jedną bardzo ważną zaletę. Może ono być dostosowane do charakterystyki obiektu. Mianowice istnieje możliwość regulowania jasności świecenia diod LED przy pomocy regulatorów PWM.

Opcja ta sprawdza się wszędzie tam gdzie istnieją zmienne warunki oświetleniowe wynikające na przykład z pory dnia. W niektórych obiektach pomieszczenia chronione mają stały dostęp do światła słonecznego. W związku z tym w sytuacjach awaryjnych nie jest potrzebny maksymalny poziom świecenia opraw. Zaoszczędzona w ten sposób energia może zasilać inne urządzenia wykonawcze lub stanowić rezerwę mocy.