Zasada działania rekuperatora

Rekuperatory to urządzenia stosowane w systemach wentylacyjnych, które umożliwiają odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego z budynku. Jest to urządzenie, które stanowi centralę wentylacji mechanicznej. Zaopatrzony jest on w wymiennik, którego zadaniem jest właśnie odzyskiwanie ciepła na skutek przekazywania energii pomiędzy dwoma strumieniami powietrza.

Rekuperatory – z czego się składają i jak działają?

RekuperatorKażdy rekuperator bez względu na moc czy producenta, przez którego został wyprodukowany zbudowany jest z wymiennika ciepła, o którym wspominałam już wcześniej, dwóch wentylatorów, automatyki sterującej, filtrów, których zadaniem jest oczyszczanie powietrza ze wszelkich zanieczyszczeń, podzespołów wspomagających pracę urządzenia a także obudowy gwarantującej solidność wykonania oraz odpowiednie zaizolowanie. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów a także modeli rekuperatorów. Jednak wybierając urządzenie dla siebie to warto poświęcić trochę czasu na to, aby zapoznać się z parametrami pracy tych urządzeń, charakterystyką, kosztami eksploatacji jak i warunkami gwarancji czy organizacją jednostek serwisowych. Jak działa takie urządzenie? Zasada działania rekuperatora jest względnie bardzo prosta i polega na tym, że strumień powietrza wyciąganego z naszego budynku przechodząc przez wymiennik oddaje ciepło strumieniowi powietrza nawiewanemu z zewnątrz, ale nie miesza się z nim. Dzięki temu koszty za ogrzewanie są niższe.

Rekuperację, inaczej wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, której sercem jest urządzenie nazywane rekuperatorem montuje się w domach energooszczędnych po to, aby koszty eksploatacji budynku były jeszcze niższe. Jednak przy dobrze ocieplonym budynku również można ją zamontować i cieszyć się czystym i świeżym powietrzem przez całą dobę.