Wygodne obuwie miejskie

Obuwie wojskowe nie było najlepszym wyborem do miasta, choć wiele formacji mundurowych ciągle używało takowego, mimo narzekań funkcjonariuszy. Z tego powodu, gdy tylko było to możliwe, znaczna część personelu wymieniała skórzane, ciężkie obuwie na odmiany bardziej przystosowane do warunków pracy, do jakiej miały być używane.

Lekkie buty do pracy w mieście

buty taktyczne za kostkęZe wszystkich modeli obuwia militarnego, buty taktyczne pozostawały najczęściej stosowanym rodzajem butów w trakcie zadań wykonywanych w terenie zabudowanym. Standardowe buty taktyczne za kostkę były bowiem bardzo lekkie i wygodne, więc nie męczyły nóg w trakcie wykonywania wielogodzinnych patroli. W przeciwieństwie do obuwia wojskowego, nie były one przystosowane do poruszania się po bardzo trudnym terenie, dlatego też materiały służące do ich uszycia były zdecydowanie cieńsze i lżejsze, ułatwiając szybkie poruszanie się i zapewniając bardzo wysoką swobodę ruchu. Nie były one pozbawione cech ochronnych, choć zamiast stalowych wkładek, stosowanych w obuwiu roboczym i wielu odmianach terenowego obuwia wojskowego, w butach taktycznych znacznie częściej stosowano zapiętki i podnoski z elastycznego tworzywa sztucznego, jak również zewnętrzne osłony na kostki i wrażliwe części stóp. Takie rozwiązanie pozwalało zachować wysoki poziom ochrony użytkownika, a jednocześnie wyeliminować stały problem krępowania ruchu w trakcie wykonywania dynamicznych zadań wymagających szybkości.

Buty miejskie nie były natomiast wzorowane na obuwiu górskim, czerpiąc większość rozwiązań z wielu polecanych modeli obuwia sportowego. Były więc zdecydowanie bardziej wygodne niż nawet najlepsze buty wojskowe, i posiadały wiele udogodnień, zwiększających komfort w trakcie wielogodzinnej pracy w każdej pogodzie.