Wentylacja w chlewniach

Zapewnienie odpowiedniej wentylacji w każdym obiekcie gospodarskim jest kluczowe dla dobrego stanu zdrowia zwierząt w nim odchowywanych. Gdy system jest niewystarczająco wydajny, natychmiast zauważymy pojawienie się objawów chorobowych u inwentarza.

Systemy wentylacji w obiektach gospodarskich

najlepsze kominy wentylacyjne do chlewniW nowo budowanych budynkach można zastosować bardziej wydajne i energooszczędne systemy wentylacji. Chociażby użycie automatycznie sterowanych kurtyn w ścianach chlewni, których podnoszenie i opuszczanie jest skorelowane ze wskazaniami termostatu daje dobre wyniki. W okresie letnim niezwykle ważne jest uniknięcie przegrzania świń, które może być katastrofalne w skutkach. Do systemu wentylacji kurtynowej konieczne jest też dopasowanie pionowych kanałów wentylacyjnych, wymuszających grawitacyjną wymianę powietrza. Najlepsze kominy wentylacyjne do chlewni charakteryzują się wykonaniem z materiałów odpornych na działanie skrajnych temperatur, wilgoci i amoniaku. Ich wysokość i średnica musi też być odpowiednio dobrana do wysokości i kubatury budynku. Aby grawitacyjna wymiana powietrza zachodziła sprawnie, bez wspomagania jej za pomocą zasilanych elektrycznie wiatraków, należy przeprowadzić odpowiednie pomiary i już na poziomie projektu uwzględnić właściwe ich parametry. W starszych budynkach lub adaptowanych na chlewnię z obiektów o innym przeznaczeniu zazwyczaj możliwe jest tylko wykorzystanie wentylacji wymuszonej. Wentylatory wymieniają wtedy powietrze zasysane przez uchylne okna, a usuwane poprzez kominy.

Inwestując w wyposażenie chlewni nie można oszczędzać na elementach składowych systemu wentylacyjnego. Odpowiednio zaprojektowany i zbudowany z wykorzystaniem wytrzymałych podzespołów zapewni bezproblemowy odchów zwierząt i ograniczy występowanie wielu chorób.