Urządzenia do zadawania paszy mokrej i suchej

W gospodarstwach wielkotowarowych hoduje się setki, a nawet tysiące zwierząt. Polska słynie nie tylko z hodowli drobiu, ale również takich zwierząt jak świnie oraz bydło. Szczególnie w przypadku świń ważny jest wybór odpowiedniego systemu karmienia zwierząt.

Zadawanie zwierzętom paszy przy pomocy paszociągów

paszociągiJuż dawno minęły czasy, kiedy zwierzęta w chlewni były karmione ręcznie. Teraz nie potrzeba już kilkunastu pracowników dokarmiających na zmianę zwierzęta. Istnieją specjalne zautomatyzowane linie, które pozwalają na karmienie zwierząt w konkretnym czasie. Te linie technologiczne to inaczej paszociągi. Zadaniem paszociągów jest nie tylko zadawanie paszy zwierzętom. Dzięki paszociągom pasza może zostać wcześniej odpowiednio przygotowana. Możliwe jest podgrzewanie paszy, jej rozdrabnianie, mieszanie, nawadnianie. Takie paszociągi mogą być stosowane w żywieniu wszystkich grup zwierząt – nie tylko dorosłych loch i knurów. Paszociągi znajdują się w tuczarniach, odchowalniach, warchlakarniach, na porodówkach. Ważne jest także to, że paszociągi pozwalają na rozprowadzanie nie tylko suchej paszy, ale także paszy mokrej. Trzoda chlewna zdecydowanie lepiej radzi sobie z paszą mokrą. Można więc zastosować paszociągi, które będą w trakcie swojej pracy namaczać paszę suchą. W ten sposób powstanie idealna dla zwierząt mokra pasza.

Do paszociągów można wybierać elementy dodatkowe, które zależą już od różnych czynników np. rodzaju zadawanej paszy oraz liczby zwierząt utrzymywanych w budynku inwentarskim. Paszociągi można podzielić pod względem tego, jaki rodzaj paszy zadają. Na polskim rynku można znaleźć linie technologiczne, dzięki którym możliwe jest zadawanie paszy mokrej i suchej. Jednym z elementów paszociągów są oczywiście silosy, w których magazynuje się paszę suchą dla zwierząt.