Opłacalność wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Wiele osób zastanawia się nad montażem rekuperacji w swoim domu, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jednak pojawiają się również pytania odnośnie jej działania, komfortu jaki ma zapewnić oraz oszczędności jakie mają wynikać z montażu.

Czy warto inwestować w rekuperację?

rekuperacja częstochowaWentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest o wiele lepsza od tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, która opiera się na ciągu czyli zasysaniu powietrza wytwarzanym przez kominy. Dlaczego? Największą wadą tej drugiej jest wychładzanie budynku a także nie usuwanie wilgoci z pomieszczeń. Rekuperacja częstochowa będąc wentylacją mechaniczną opiera się na ruchu powietrza, który wytwarzany jest przez maszynę. Tą maszyną jest rekuperator (zwany także centralą lub sercem systemu). Jego zadaniem jest wyciąganie powietrza w dwóch kierunkach. Jednak oprócz rekuperatora trzeba również zamontować czerpnię, poprzez którą pobierane jest powietrze z zewnątrz, anemostaty, poprzez które pobierane jest brudne powietrze z naszych pomieszczeń a także kanały wentylacyjne, którymi to powietrze będzie się przemieszczać. Zaletą wentylacji mechanicznej jest dostęp do świeżego i czystego powietrza przez całą dobę bez względu na to ile osób znajduje się w budynku. Działanie całego systemu jest bardzo proste, a ilością czystego powietrza możemy sterować sami za pomocą pilota. Poza tym dzięki odzyskiwaniu ciepła oszczędzamy na ogrzewaniu do 50% kosztów.

Jak widać w rekuperację warto inwestować. Dzięki niej już nie będziemy musieli otwierać okna, poprzez które nie zawsze napływało czyste, świeże i rześkie powietrze a jedynie smród, smog, dym, pyły, alergeny i oczywiście hałas. Na szczęście jest rekuperacja, która filtruje, oczyszcza oraz ogrzewa powietrze napływające do naszego domu.