Nowoczesne studnie dla wodomierzy

Rozliczanie zużycia bieżącej wody jest istotne zarówno dla dystrybutorów jak i odbiorców, gdyż zarówno jedni jak i drudzy mają swój interes we właściwym rozliczeniu tej ilości. Ważne jest przy tym właściwy montaż i jakość użytych wodomierzy do pomiaru ilości wody. Na szczęście istnieją sprawdzone rozwiązania.

Właściwy montaż studzienek wodomierzowych na działkach budowlanych

studzienki wodomierzoweW blokach i kamienicach z reguły wodomierze montowane są w mieszkaniach. Jeśli jednak chodzi o budynki wolno stojące, to dużo łatwiej jest umieścić wodomierz w specjalnej studzience. Takie studzienki wodomierzowe to duża zaleta dla dystrybutorów, którzy w szybki sposób mogą umieścić na działce wodomierz, jeszcze zanim powstanie obiekt budowlany. Zazwyczaj zakopuje się ją w ziemi na granicy działki co znacznie obniża koszty dostawcy wody, gdyż to odbiorca jest odpowiedzialny za dalszą część instalacji do budynku. Studzienka wodomierzowa jest zazwyczaj wykonana z tworzywa sztucznego, posiada właz, drabinkę i jest na tyle głęboka, aby nie straszna dla tej instalacji była głębokość przemarzania gruntów. Szczególnie zimą jest to istotne, gdyż zamarzający wodomierz to ostatnia rzecz jaką chcielibyśmy zimą oglądać. Gotowe rozwiązania to standardowe rozmiary na każdy rodzaj zabudowy. Wystarczy tylko wykopać otwór na studzienkę, w miejscu przebiegu rur wodociągowych i podłączyć studzienkę. Posiada ona otwory zarówno na rurę wodociągową jak i odpowiednie uchwyty na wodomierz.

Wielkość studzienki zazwyczaj jest na tyle odpowiednia, że wystarczy tylko otworzyć właz i zajrzeć do niej, aby odczytać stan licznika. Oczywiście nie każdy ma dobry wzrok i wtedy musi się pofatygować osobiście, aby zejść na sam dół. Pomaga mu w tym oczywiście zintegrowana drabinka, która bezpiecznie sprowadzi każdego na dół.