Nawożenie wapnem sposobem na zmianę pH gleby

Aby uprawy dawały wysokie plony, a rośliny miały zapewnione optymalne warunki do wzrostu konieczny jest zabeg wapnowania. Polega on na posypywaniu wapnem gleby poza sezonem wegetacyjnym roślin w celu odkaszenia gleby. Wapno obniża pH gleby.

Proces wapnowania jest ważny dla rolnika

nawóz wapniowy granulowanySamo nawożenie roślin składnikami takimi jak NPK nie da efektów, jeżeli pH gleby jest nieodpowiednie. Nawożenie wapnem można rozpocząć po żniwach, gdy wykonana jest wstępna orka. Nawóz wapniowy granulowany zostaje rozsiany na wierzchniej warstwie gleby za pomocą rozrzutnika. Następnie, pod wpływem grrawitacji cząsteczki nawozu przenikają do gleby. Pomocne są w tym procesie opady, woda opadowa pomaga granulkom nawozu dostać się przez warstwę hummusu do głębszych warstw, aby tam zobojętnić glebę i zmienić jej odczyn z kwaśnego. PH kwaśne to taki odczyn gleby, który wynosi poniżej 7 na skali. Łatwo można sprawdzić odczyn gleby za pomocą pehametru doglebowego. Najlepiej zbadać odczyn gleby w wielu miejscach działki, robić to po przekąnej, gdyż dana działka może posiadać różne stopnie zakwaszenia gleby. Ciekawą rośliną, która jest fitowskaźnikiem, czyli organizmem roślinnym występującym tylko w określonych warunkach to skrzyp polny. Wskazuje on na zakwaszenie gleby, jeśli rośnie w danym miejscu w dość dużej ilości. W ten prosty i nieskomplikowany sposób można określić pobierznie, czy glebę należy odkwaszać. Najlepsze i najbardziej miarodajne będzie jednak oddanie próbek gleby do laboratorium. Otrzymamy wtedy dokładne wyniki pH oraz ilości innych pierwiastków w glebie, które będą nas interesowały.

Wapnowanie to bardzo ważny etap przygotowywnia gleby pd uprawy. Bez niego nawet najbardziej zasilane uprawy, które nie są kwasolubne, będą słabo rosły i nie dadzą oczekiwanego efektu, gdyż odczyn gleby będzie uniemożliwiał ich wzrost.