Kosztowna instalacja odgromowa

Budowa domu jest kosztowną inwestycją i wymaga zadbania o każdy szczegół już na etapie projektowania. Dom przede wszystkim powinien być bezpieczny, czyli posiadać wszelkie, niezbędne zabezpieczenia przez pożarem, zwarciem instalacji czy uderzeniem pioruna.

Po co instalować piorunochron?

instalacja odgromowa cenaKażdego roku w Polsce pioruny uderzają ponad tysiąc razy w ziemię, a około połowa nich kończy się pożarem. Zgodnie ze statystykami, istnieją miejsca, gdzie pioruny znacznie częściej uderzają i właśnie w tym miejscach zastosowanie piorunochronu będzie dobrym rozwiązaniem zabezpieczającym. Najbardziej narażone na wyładowania atmosferyczne są domy stojące pośrodku pustego pola, gdzie w ich pobliżu nie znajdują się inne budynki lub wysokie drzewa. Samo uderzenie pioruna w budynek nie zawsze oznacza pożar, ale może się skończyć na zniszczeniu urządzeń elektrycznych lub przepięciem w instalacji elektrycznej. Nie ma przepisów mówiących o obowiązku montowania piorunochronu, dlatego jest to kwestia wyboru. Z pewnością jego założenie znacznie zwiększy bezpieczeństwo domowników i ocali dobra materialne. Jeżeli zdecydujemy się, że na naszym domu znajdzie się instalacja odgromowa cena jej nie jest i zależy od kilku czynników. Przeciętny koszt wykonania pełnej instalacji piorunochronu, to koszt od pięciuset do nawet trzech tysięcy złotych, dlatego warto pomyśleć o niej już na etapie projektowania budynku. Wówczas można wykorzystać niektóre elementy konstrukcji budynku, które w naturalny sposób pomogą w uziemieniu.

Pomimo, że instalacje odgromowe znacznie zwiększają bezpieczeństwo w trakcie burzy, to wciąż wiele domów pozostaje bez niej. Przeważnie dopóki nic się nie stanie, to nie myślimy o jej montażu, ale kiedy zostaniemy poszkodowani w wyniku pioruna, to zmieniamy swoje podejście.