Elektrody do terapii TENS

Tak to już jest, że po przepracowaniu wielu lat za biurkiem zaczyna boleć kręgosłup lędźwiowy. To był mój przypadek. Poszedłem więc do ortopedy który zalecił mi terapię elektrodami TENS. Ma ona na celu rozluźnienie mięśni dzięki czemu znikną objawy bólowe.

Terapia TENS/ EMS

elektrody tens emsPrzez pewien czas szukałem centrum terapii, która wykonałaby taką terapię. Znalazłem jednak możliwość kupna urządzenia do samodzielnej terapii tens. Internet aż się roi od takich urządzeń na sprzedaż. Kupiłem sobie własne elektrody tens ems i zacząłem się zastanawiać jak je rozmieścić na ciele. Odkryłem że nie ma jednej zasady dotyczącej ułożenia elektrod na ciele. Jest jednak kilka zasad do których należy się stosować. Po pierwsze, trzeba przeczytać instrukcję. Po drugie, elektrody trzeba umieszczać parami. Po trzecie, elektrody najpierw naklejamy na skórę, a później podłączamy do kabelków. Jeśli wygodniej jest podłączyć już przypięte elektrody, trzeba pamiętać, żeby urządzenie było wyłączone. Po czwarte, elektrod nigdy nie należy naklejać po dwóch stronach czaszki, tak żeby nie wywołać elektrowstrząsów mózgu. Nie można naklejać elektrod wewnątrz jamy ustnej lub na jakiejkolwiek śluzówce. Nie można naklejać ich na otwarte rany. Miejsca owłosione trzeba najpierw ogolić. Po piąte, elektrody powinny być przyklejone w bolącym miejscu, lub niedaleko rdzenia kręgowego. Może się okazać, że terapię trzeba będzie powtórzyć kilkakrotnie.

Terapia elektrodami TENS nie zawsze działa za pierwszym razem. Ogólnie przy wyborze miejsca do przyklejenia elektrod, należy pamięta Przybyszewskim o fizjologii skurczu mięśnia. Czasem miejsce przyłożenia elektrod należy skonsultować z fizjoterapeutą lub lekarzem ortopedą. Leczenie terapią TENS polecam każdemu z bólem mięśni.