Czym kierować się podczas wyboru puszki instalacyjnej?

Głównym zadaniem puszki instalacyjnej jest ochrona połączeń elektrycznych przewodów instalacji. Odgrywają one zatem ogromną rolę podczas łączenia przewodów elektrycznych. Rynek oferuje nam bardzo wiele możliwości jeżeli chodzi o ten element, jednak parametrem podstawowym podczas wyboru powinien być rodzaj materiału, w którym zostanie zainstalowana puszka.

Rodzaje puszek instalacyjnych

puszka instalacyjnaZadaniem puszek instalacyjnych nie jest jedynie ułatwienie połączenia przewodów, ale również ich rozgałęzienia. Ponadto chronią kable przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Etap projektowania budynku powinien być momentem, kiedy określona zostanie liczba oraz rozmieszczenie puszek w pomieszczeniach. Sam dobór odpowiednich puszek zależy bowiem między innymi od rozkładu budynku. Ze względu na sposób montażu możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje, a są nimi puszki natynkowe oraz podtynkowej. Pierwsza z nich, puszka instalacyjna natynkowa jak sama nazwa wskazuje umieszczana jest bezpośrednio na ścianie. Sposób montażu, mimo że w przyszłości zdecydowanie ułatwia przeprowadzenie jakichkolwiek napraw, nie wygląda zbyt estetycznie. Decydują się na nią więc właściciele mieszkań, w których nie ma możliwości wykonania połączenia poza zasięgiem wzroku. Z tego rodzaju puszkami możemy spotkać się również w zakładach przemysłowych, gdzie walory estetyczne nie odgrywają tak znaczącej roli. Z kolei puszki podtynkowe montowaną są wewnątrz ścian, co sprawia, że połączenia przewodów są zamaskowane, a tym samym poza zasięgiem naszego wzroku.

Charakterystycznym rodzajem puszek są puszki przeciwpożarowe montowane zazwyczaj w budynkach użyteczności publicznej oraz w domach wielorodzinnych. Ich cechą charakterystyczną jest element aktywny, którego zadaniem jest pęcznieć w kontakcie z wysoką temperaturą. Tym samym zatyka on otwór instalacyjny oraz  przez określony czas zapobiega przedostawaniu się ognia oraz dymu przez ścianę.