Czy warto postawić dom modułowy?

Na dobrą sprawę w pewnych częściach świata domy modułowe już się upowszechniły. W państwach skandynawskich już teraz większość domów buduje się z prefabrykatów. W Polsce jest to zaledwie 1 lub 2 procent, ale zainteresowanie z każdym rokiem rośnie i na rynku pojawia się coraz więcej firm specjalizujących się w stawianiu domów modułowych.

Zalety domów prefabrykowanych

domy prefabrykowane producentDom prefabrykowany to taki, którego większość elementów powstaje w fabryce i na miejscu są one tylko łączone i stawiane. Wbrew pozorom nie oznacza to wcale, że konstrukcja jest mniej wytrzymała. Wręcz przeciwnie. Oczywistą zaletą stawiania domów modułowych jest szybkość z jaką się to robi (wystarczy zaledwie kilka tygodni). To z kolei przekłada się na niższe koszty budowy. O domy prefabrykowane producent dba z podwójną starannością, gdyż firmy w tym się specjalizujące muszą dopiero wywalczyć sobie stabilne miejsce na Polskim rynku i muszą dbać przede wszystkim o jakość. Przy tym stawiając dom modułowy można być pewnym, że konstrukcja została starannie zaprojektowana (zwykle firmy oferują kilka wariantów, które możemy dostosować do swoich potrzeb) i nie będzie mowy o przekroczeniu początkowego planu budżetowego (jak bardzo często zdarza się w przypadku domów stawianych w sposób tradycyjny). Dodatkowo dom modułowy, jak sama nazwa wskazuje, może być łatwo rozbudowywany o kolejne moduły (np. dodatkowy pokój lub garaż). Domy prefabrykowane są wygodnym, nowoczesnym i tanim sposobem postawienia domu.

Czy domy modułowe mają jakieś wady? Właściwie to nie, pod warunkiem, że stawia je firma o dobrym zapleczu technologicznym i dużym doświadczeniu w tym, co robi. Warto zatem przed zakupem domu obejrzeć na własne oczy projekty wcześniej wykonane przez firmę, z której usług zamierzamy skorzystać.