Czy niejonowe nano srebro jest bezbieczne

W ostatnim czasie wiele się mówi i pisze o substancji, która posiada wiele właściwości zdrowotnych. Jest to zawiesina srebrnych nanocząstek rozproszonych w wodzie destylowanej. Im wyższy PPM, czyli ilość cząsteczek w wodzie tym silniejsze działanie produktu.

Antyseptyczne właściwości nano srebra

niejonowe nanosrebroMowa jest oczywiście o nano srebrze. Może być stosowany miejscowo lub spożywany wewnętrznie i jest bezpieczny zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Srebro jest stosowane w leczeniu różnego rodzaju dolegliwości od setek lat ze względu na jego naturalne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.  Nano srebro w kontakcie z bakteriami i grzybami będzie niekorzystnie wpływa na ich metabolizm komórkowy, przez co powoduje zahamowanie ich wzrostu. Nawet lekarze używają powleczonych srebrem bandaży, aby zabić zarazki, które mogą zainfekować oparzenia i innego rodzaju rany. Produkt jakim jest niejonowe nanosrebro, w przeciwieństwie do jego współczesnego odpowiednika jakim są antybiotyki na receptę, nie tworzy oporności w organizmach patogennych, poza tym nowoczesne antybiotyki są zdolne jedynie do działania przeciwko określonym klasom bakterii, ale np. infekcje ucha mogą być spowodowane przez wiele klas bakterii a nawet grzybów. W takim przypadku srebro działa przeciwko wszystkim rodzajom patogenów powodujących infekcję.  Nano srebro jest również stosowane w stanach zapalnych płuc, w tym rozedmie płuc i zapaleniu oskrzeli; chorobach skóry, takich jak trądzik różowaty, atopowe zapalenie skóry, liszajec i łuszczyca, stanach zapalnych pęcherza i  prostaty.

Niektóre badania pokazują, że stosowanie tego pierwiastka w kroplach do oczu wspomaga leczenie niektórych schorzeń takich jak zapalenie spojówek, a podawanie go osobom poddanych zabiegowi chirurgii oka zapobiega powstawaniu powikłań właśnie w postaci infekcji.